Колісна самохідна артилерійська установка «Дана» була одним з «флагманських» продуктів військової промисловості Чехословаччини в 70-80-ті роки. Концептуально вона не застаріла і зараз, але ось технічно вимагає модернізації. Підсумком (точніше, проміжним результатом) цього процесу стала САУ «Діта».
Ця історія почалася в 1977 році, коли на озброєння чехословацької армії надійшло «автомобільне знаряддя з автоматичним заряджанням» – Dělo automonilní nabíjené automaticky, або ж просто «Dana». Майже сім сотень таких самохідок до 1989 року посилили армії Чехословаччини, Польщі та Лівії.
Далі були розпад Організації Варшавського договору, «розлучення» в чехословацькій державі та створення незалежних Чехії та Словаччини. Обидві ці країни успадкували кожна свою частину єдиного чехословацького військово-промислового комплексу. Пошук своїх ніш і способів закріпитися на світовому збройовому ринку привів до цікавих результатів, одним з яких стало паралельний розвиток конструкції «Дани» у двох сусідніх державах.
Спочатку тон задавала Словаччина, і не дивно – адже спочатку ці самохідки випускалися заводом ZTS в словацькому містечку Дубниця-над-Вагом. Взявши курс на стандарти НАТО, словацькі інженери замінили 152-мм ствол довжиною 36,5 калібра на 155-мм 45-каліберний. Так з'явилася САУ «Зузана». І хоча обсяг її виробництва виявилася мізерною (16 САУ для власної армії та 12 – для Кіпру), розвиток конструкції продовжилося. Нині в Дубниці-над-Вагом освоюється випуск самохідки «Зузана-2» зі стволом довжиною 52 калібри та рядом інших нововведень. Армія Словаччини замовила 25 таких САУ.
Тим часом в Чехії ...
У сусідній країні спочатку зосередилися на модернізації «Дани». Фахівці фірми «Екскалібур Армі» з міста Штернберк спробували поліпшити тактико-технічні характеристики самохідки, не змінюючи ствол. У 2011 році з'явився варіант «Дана М1CZ», що відрізняється новою системою управління вогнем, навігаційною системою, а також дизелем Т3-930 потужністю 360 к.с. (замість штатного 340-сильного Т2-930). Як випливає з позначення, САУ призначалася для армії Чехії, але «не зрослося». Безуспішним із комерційної точки зору виявився і проєкт «Дана М1М», представлений у 2016 році виробником шасі «Дано» – фірмою «Татра Моторс».
Більш радикальної є модернізація до рівня «Дана М2», також пропонована фірмою «Екскалібур Армі». Зокрема, в цьому варіанті, встановлюється нова кабіна з радикально збільшеною площею скління і сучасною фільтровентиляційною установкою. У 2018 році з'явився проєкт адресованої для Польщі модернізації «Дана M1PL», що враховує удосконалення, раніше внесені в конструкцію польських самохідок (установку терміналів АСУ артилерії «Топаз», нових навігаційних систем і радіостанцій) і розроблений за участю ряду польських фірм. Однак Військо Польське зацікавити модернізацією самохідок не вдалося. Єдиним успіхом в області експорту модернізованих «Дан» став контракт з Україною, підписаний в листопаді 2018 року. Спочатку він передбачав постачання 66 САУ «Дана М2», але згодом кількість закуповуваних самохідок зменшили до 26.
Що робити?
У 2016 році в рамках програми модернізації артилерії Міністерство оборони Чехії вирішило вдатися до компромісу: закупити 17 нових САУ натовського калібру (155 мм) і модернізувати 33 наявні самохідки до стандарту «Дана М2». Програму модернізації передбачалося реалізувати у 2018-2020 роках, але цим планам так і не судилося збутися. Ущербність половинчастого рішення цілком очевидна – з огляду на порівняно невеликій артилерійський парк армії Чехії, прийняття на озброєння двох різних артсистем в одному класі було явно нераціональним. І в червні 2020 року уряд країни прийняв радикальне рішення: відмовитися від модернізації «Дан», замінивши їх 52 самохідками «Цезар» (на шасі «Татра»). Але в листопаді того ж року переговори про закупівлю французьких САУ призупинилися. Офіційною причиною була необхідність оцінки впливу пандемії COVID-19 на фінансовий стан держави. Насправді ж завадила позиція Комуністичної партії Чехії та Моравії. Нинішній уряд не має більшості в парламенті, і без голосів комуністів не зможе домогтися схвалення відповідних асигнувань, а ті виступають проти нових закупівель озброєння.
Заморожування переговорів з Францією відкрило «вікно можливостей» для «Екскалібур Армі» – адже ця фірма є вітчизняним виробником, і позиція комуністів на предмет покупки нових САУ може пом'якшити. Розробка глибоко модернізованого варіанту «Дани» почалася ще у 2019 році, а в січні 2021-го демонстратор технології нової самохідки, названої «Діта», був представлений громадськості.
Образ «Діти»
Ми недарма використовували «демонстратор технології» замість терміна «прототип» – бойова машина, показана в січні 2021 року, є своєрідною комбінацією нових і старих елементів. Чотиривісне шасі «Татра» 815 VP31M взято від «Дани» з мінімальними змінами – внесені лише деякі доопрацювання, що полегшують керування і поліпшують рухливість. Завдяки цьому скоротився час заняття і залишення позиції. Кабіна «Діти» – від «Дани М2».
Головним нововведенням є нова артилерійська башта – автономний модуль, який, за заявою розробників, можна змонтувати на будь-яке колісне або гусеничне шасі, відповідне за вантажністю.
Велику увагу приділено автоматизації. «Діта» зберегла автоматизовану систему заряджання від «Дани». Крім того, конструктори постаралися автоматизувати інші операції, пов'язані з веденням вогню. Завдяки впровадженим рішенням, екіпаж «Діти» скорочений до двох осіб – рішення, безпрецедентне у світовій артилерії. Робочі місця водія і командира САУ знаходяться в броньованій кабіні.
Сама ж башта «Діти» розрахована на роботу в безлюдному варіанті. Правда, з лівого боку у башті розташоване робоче місце для оператора, але воно використовується лише в разі аварії чи регулювання обладнання (наприклад, юстування приводів і датчиків, що взаємодіють із системою управління вогнем).
«Безлюдна» башта дозволила зменшити її висоту та оптимізувати компонування магазинів боєкомплекту.
Кабіна екіпажу також відрізняється зменшеною висотою, а її багате скління забезпечує відмінний огляд. Кабіна є герметичною, вона забезпечена фільтровентиляційною установкою і кондиціонером. Бронювання забезпечує балістичну і протимінний захист на рівні 1 стандарту STANG 4569A / B.
Система управління вогнем (СУВ) «Діти» включає балістичний комп'ютер, а також підсистеми: інерційну навігаційну, автоматичного наведення гармати, автоматичного обчислення параметрів стрільби та вибору типу боєприпасу, а також діагностичну. СУВ дозволяє реалізувати різні режими ведення вогню:
- одиночними пострілами;
- біглим вогнем із запрограмованою постійної або змінної скорострільністю;
- залповим вогнем MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), коли кілька снарядів, випущених з одного знаряддя під певними кутами піднесення і з різними інтервалами, вражають ціль одночасно.
Підсистеми автоматичного наведення гармати та вибору типу боєприпасів дозволяють істотно скоротити час виконання вогневого завдання. Водночас в аварійній ситуації можливе ручне наведення і заряджання гармати, а також прицілювання за допомогою механічної панорами, встановленої на робочому місці оператора (з лівого боку башти).
Гармату для «Діти» виготовила словацька фірма ZTS. Її калібр становить 155 мм, а довжина ствола – 45 калібрів. Діапазон кутів наведення у вертикальній площині – від -3 до + 70˚, в горизонтальній – по 60˚ вправо і вліво від осі гармати. Максимальна дальність стрільби снарядом DN1CZ HE ER BB становить 39 км. Тривала скорострільність гармати – 5 постр/хв. Магазин вміщує 40 снарядів і така ж кількість метальних зарядів.
САУ обладнана восьмициліндровим V-подібним дизельним двигуном повітряного охолодження «Татра» Т3С-928-90 потужністю 400 к.с. і автоматичною коробкою передач «Татра» 10TS210N (десять передач вперед і дві – назад).
Самохідка може розігнатися на шосе до 90 км/год, а швидкість на пересіченій місцевості досягає 25 км/год. Розрахунковий запас ходу – 600 км (при змішаному режимі: 50% – по шосе і 50% – по пересіченій місцевості).
Важливим елементом, що забезпечує САУ високу автономність, є допоміжна силова установка – малогабаритний дизель рідинного охолодження потужністю 20 кВт. При непрацюючому основному двигуні він забезпечує функціонування гідравлічних і електричних систем, кондиціонера та інших пристроїв, необхідних для бойової роботи.
Природно, всі заявлені характеристики «Діти» ще належить перевірити в ході ретельних полігонних випробувань. Але вже зараз можна констатувати, що чеська самохідка перевершує конкурента зі Словаччини – «Зузану-2» – за ступенем автоматизації. Цей показник важливий для скорочення часу виконання вогневого завдання, а, отже, для підвищення виживаності гаубиці на поле бою. З іншого боку, словацька самохідка має довший ствол, а, значить, кращі балістичні характеристики.
Яка ж доля чекає «Діту»? Тут багато що залежить від політиків. У разі відмови уряду Чехії від закупівлі «Цезарів» ця машина видається цілком логічною альтернативою. У свою чергу, придбання нових самохідок для власної армії може полегшити їм шлях на світовий ринок зброї.
Екіпаж, осіб
2
Бойова маса, т
29
Довжина повна, м
13,02
Ширина, м
3,1
Висота, м
3,12
Озброєння (боєкомплект)
155-мм гаубиця (44)
Маса в бойовому положенні, кг
1630
Потужність силової установки, к.с.
400
Максимальна швидкість, км/год:
по шосе
90
по пересіченій місцевості
25
Запас ходу, км
600
Долаємі перешкоди:
Висота стінки, м
0,5
Ширина рову, м
2
Глибина броду, м
1,2
Джерела та література:
- DITA. ATM, 2021, №2
- Wachowski T. DITA — czeska nowość wśród armatohaubic 155 mm. Nowa Technika Wojskowa, 2021, №2
- excaliburarmy.cz
- army-guide.com
- army-technology.com
- military-today.com
Використані джерела:
warspot.ru